Green Velo – najbardziej popularny i najdłuższy szlak rowerowy w Polsce.
Biegnie od północy do południa wzdłuż wschodniej granicy z Białorusią i Ukrainą.
Znany jest ze swojej różnorodności i tego, że przebiega przez dużą ilość Parków Krajobrazowych i Narodowych.
Miejsca, które odwiedzimy: Rzeszów, Przemyśl, Horyniec Zdrój, Narol, Józefów, Zwierzyniec, Biłgoraj, Leżajsk, Rudnik nad Sanem, Łańcut
Charakter wyjazdu: Wyjazd jest kierowany do rowerzystów z dużym doświadczeniem rowerowym, lubiących zróżnicowany teren. Trasa prowadzi głównie po drogach asfaltowych, czasem po szutrach i leśnych ścieżkach. Dzienne dystanse to ok. 70 km. Trasa nie jest płaska, należy się przygotować na podjazdy. Podczas wycieczki nie ma wsparcia busa. Zalecamy rower trekingowy lub MTB z oponami o szerokości ok. 1.5 cala. Jeździmy z sakwami – trasa ma charakter dużej pętli.
Atrakcje:
Rzeszów
Rzeszów to jedno z piękniejszych miast Podkarpacia. Otrzymało prawa miejskie już w 1354 r. Nazwa Rzeszowa wywodzi się od słowiańskiego imienia RZESZ lub RZECH. Warto odwiedzić Rzeszów, by podziwiać wspaniałe zabytki reprezentujące różne okresy rozwoju miasta. Znajdziemy tu jeden z nielicznych w skali kraju zespołów architektoniczno – urbanistycznych utrzymanych w formach klasycyzującego baroku, dawny konwent pijarów, Zamek Lubomirskich, czy piękne secesyjne wille. Niezwykłą atrakcją jest również sam Ratusz Rzeszowa, którego historia sięga XV wieku. Rzeszów to miasto pełne niespodzianek, ponieważ obok klasycznych budowli i pałaców znajdziemy również schron przeciwatomowy „Marysieńka”, czy „Muzeum Dobranocki”.
Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego/Przemyśl
Park ten obejmuje swoim obszarem fragment lesistych pogórzy Karpat Wschodnich. Na jego terenie dominują dęby, grab, lipa, i klon.
Ze względu na przenikanie różnych elementów flory można tutaj znaleźć ponad 900 gatunków roślin, z czego ścisłej ochronie podlega prawie 50 gatunków.
Oprócz walorów przyrodniczych, park ten przyciąga dużą różnorodnością obiektów zabytkowych – w szczególności budownictwa sakralnego.
Całkowita powierzchnia Parku wynosi 60.561 ha, co czyni go jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Przepływają tu rzeki: San, Wiar, Stupnica, Jawornik, Cisowa, Olszanka.
Nie można nie wspomnieć tutaj o mieście Przemyśl, które – leżące w otulinie parku – jest również atrakcją regionu.
Jako jedno z najstarszych miast w Polsce posiada zabytki, strome uliczki i kościelne wieże.
Legenda głosi, że miasto Przemyśl wzięło swoją nazwę od pewnego wydarzenia:
Pewien książę ruszył na polowanie i w miejscu, w którym upolował niedźwiedzicę założył osadę z niedźwiedzicą w herbie.
Na obszarze dzisiejszego Przemyśla powstała osada i wielu ludzi zastanawiało się, jak ją nazwać – pewna starsza kobieta powiedziała: „Myśl, nie myśl, najlepszy będzie Przemyśl” – i tak też zostało.
Południowo – Roztoczański Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię 20 256 ha, z czego 16 237 ha znajduje się w woj. podkarpackim, 4 019 ha w woj. lubelskim. Cechą wyróżniającą Roztocze w skali regionu jest duża liczba dni słonecznych w ciągu roku.
Park ten charakteryzuje się sporymi obszarami tzw. buczyny Karpackiej, jak również kilkoma ciekawymi rezerwatami. Sołkija, Źródła Tanwi czy Jalinka, to najciekawsze z nich. W parku tym znajdziemy również ponad 17 pomników przyrody – ożywionej i nie ożywionej.
Jest to najbardziej na wschód wysunięty fragment Roztocza. Dzięki dużemu zalesieniu (ponad 65%) możemy tu spotkać mnóstwo ciekawych zwierząt. Przy odrobinie szczęścia spotkamy wilka, rysia, jelenia europejskiego, sarnę, dzika, wydrę czy niektóre gatunki nietoperzy.
Największą ciekawostką Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego jest fakt, że można tutaj znaleźć tzw. dział wodny – W niewielkiej odległości od siebie znajdziemy źródła, które prowadzą do dwóch różnych Mórz – Morza Bałtyckiego oraz Morza Czarnego.
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
Park położony na terenie Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Powierzchnia parku wynosi 28980 ha.
Znajdują się tu unikalne przełomy rzeczne strefy krawędziowej Roztocza i Puszczy Solskiej w postaci szeregu niewielkich wodospadów zwanych “szumami” lub “szypotami”, tworzących niezwykle, malowniczy, trochę górski charakter tej puszczańskiej krainy.
Większość parku leży na płaskich terenach porośniętych borami. Cały obszar parku należy do zlewni rzeki Tanwi, która wraz dopływami tworzy doliny przełomowe.
Lasy stanowią tu ponad 85% powierzchni co czyni go jednym z bardziej zalesionych parków krajobrazowych w Polsce.
Najbardziej charakterystycznym i ciekawym miejscem na terenie parku są tzw. „Szumy na Tanwi”. Te niezwykłe „mikro wodospady” utworzyła sama natura, a ich ilość i regularność może wzbudzić podziw…
Roztoczański Park Narodowy
Jeden z mniejszych Parków Narodowych, a zarazem najbardziej zalesiony. Na jego terenie znajdziemy liczne rezerwaty przyrody, jak również Obszary Natura 2000. Atrakcje regionu są bardzo zróżnicowane. Mamy tutaj Zwierzyniec z rzeką Wieprz i starym browarem, mamy hodowlę Konika Polskiego, czy świetnie zaprojektowane i poprowadzone ścieżki rowerowe. To również miejsce, gdzie spotkać możemy żyjące dziko konie, jak również wiele innych zwierząt. W Zwierzyńcu znajduje się również siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego, a całe miasteczko ma bardzo bogatą historię związaną z polowaniami organizowanymi przez władców. Perełką miasta jest zdecydowanie kościół na wodzie oraz ciągle czynny browar w którym powstają wyjątkowe trunki. Roztoczański Park Narodowy pełen jest różnorodności dzięki której każdy znajdzie atrakcje odpowiednie dla swoich upodobań.
Łańcut
To z czego słynie Łańcut, to przepiękny zespół pałacowo – parkowy, powstały z inicjatywy Izabeli Lubomirskiej. W formie jaką znamy obecnie, powstał w drugiej połowie XVIII wieku, wcześniej pełniąc funkcje obronne.
Cały kompleks jest dość duży – zajmuje powierzchnię 31 hektarów, i znajdziemy tu takie atrakcje jak: stawy, aleja buków czerwonolistnych, czy tulipanowce amerykańskie.
Obecnie w zamku mieści się Muzeum, w którego zbiorach znajdziemy liczne dzieła sztuki pochodzące nawet z XVII wieku. Park otaczający cały kompleks również może poszczycić się pięknymi zabytkami. Jest tu min. oranżeria z 1802 roku czy zameczek romantyczny z 1800 roku, a nawet oryginalna storczykarnia. Całość została zaprojektowana w stylu angielskim, ale oprócz tego są fragmenty ogrodów: włoskiego, różanego czy bylinowego.
Mapa trasy:
Dystans: 492 km
Wzniesienia: 3120 w górę 3110 w dół
Poziom trudności 4+ (w skali od 1 do 5)
,
Adventure Way Sp. z o. o
Mickiewicza 32/6
41-902 Bytom
NIP: 626-301-91-29
tel. 665 02 04 17
mail: biuro@rowerowewyprawy.pl