Szlak wokół Tatr, razem z Velo Dunajec, to najlepsza propozycja rowerowa w województwie Małopolskim. SWT – a będąc dokładnym – Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr, to wspólny projekt Polski i Słowacji. To ok. 250 km tras rowerowych, narciarskich i biegowych. Szlak ten nawiązuje do starych szlaków handlowych, jest bogaty w zabytki architektury – od drewnianych gotyckich kościołów, po zabudowy ludowe.
SWT to także duża ilość terenów o walorach przyrodniczych – torfowiska, doliny rzek, wzniesienia, łąki, otwarta przestrzeń z widokiem na Tatry. My przejedziemy go zgodnie z ruchem wskazówek zegara w formie pętli od i do Nowego Targu.
Miejsca, które odwiedzimy: Nowy Targ, Spisska Bela, Keżmarok, Liptowsky Mikulas
Charakter wyjazdu: Wyjazd jest kierowany do rowerzystów ze średnim i dużym doświadczeniem rowerowym, lubiących górzysty teren. Trasa prowadzi głównie po asfaltowych drogach. Dzienne dystanse to ok. 80 km. Trasa nie jest płaska, należy się przygotować na duże podjazdy. Podczas wyprawy nie ma wsparcia busa. Pakujemy się na lekko w plecaki lub małe sakwy/torby do bikepackingu. Zalecamy rower trekingowy lub crossowy z oponami o szerokości ok. 1.5 cala.
Atrakcje:
Nowy Targ
Nazywany jest Stolicą Podhala, nic dziwnego – to w końcu największe i najstarsze miasto regionu.
Prawa miejskie posiada już od 1346 roku, więc jego historia jest niezwykle bogata.
Nowy Targ jest strategicznie położony – przez wieki leżał na szlaku handlowym między Krakowem i Węgrami, a ruch turystyczny zaczął się tutaj pojawiać już w IX wieku. W Nowym Targu znajdziemy obecnie Muzeum Podhalańskie, zabytkową wieżę wodną, czy sporych rozmiarów Jarmark. Sama nazwa miasta – Nowy Targ – sugeruje, że handel był i jest ważnym elementem w tym miejscu.
Pełna nazwa miasta brzmi: Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ.
Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy zajmuje powierzchnię 21197 ha i obejmuje całe polskie Tatry. Tatry to najwyższe pasmo Karpat. Na jego obszarze znajdziemy – poza majestatycznymi szczytami gór – liczne jaskinie – w TPN jest ich ponad 650!
Najwyższym szczytem TPN są Rysy ( 2499 m n.p.m ) a najwyższy wodospad to Wielka Siklawa ( 65 m ).
Gdybyśmy wzięli pod uwagę całość pasma Tatr, to najwyższym szczytem będzie wtedy Słowacki Gerlach ( 2655 m n.p.m ).
TPN istnieje od 1955 roku, a jego obszar w 70% pokrywają lasy. W 1993 roku TPN został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Na terenie parku istnieje wiele gatunków chronionych zwierząt, do których należą: kozica, świstak, niedźwiedź brunatny i kilkanaście gatunków ptaków, w tym: orzeł przedni, sokół, pomurnik i płochacz halny.
Liptowski Mikulasz
Stanowi kulturalne, turystyczne i gospodarcze centrum historycznego regionu Liptów. Od północy miejscowość okalają Tatry Zachodnie, od południa Tatry Niżne, dlatego potocznie nazywa się go „miastem otoczonym górami”. Ciekawostką jest fakt, że nasz najsłynniejszy góral – Janosik, w rzeczywistości był… Słowakiem.
To w Liptowskim Mikulaszu podobno spędził On ostatnie dni swojego życia, siedząc w lochu. W okolicy miasta znajdziemy takie atrakcje turystyczne jak Demianowską Jaskinię Wolności, czy największą atrakcję regionu – Ogromny Aquapark ze źródłami termalnymi – Tatralandia.
Mapa:
Dystans: 245 km
Wzniesienia: 3030 m w górę 3030 m w dół
Poziom trudności 4 (w skali od 1 do 5)
Adventure Way Sp. z o. o
Mickiewicza 32/6
41-902 Bytom
NIP: 626-301-91-29
tel. 665 02 04 17
mail: biuro@rowerowewyprawy.pl