Opis wyprawy: Szlak Orlich Gniazd to idealne miejsce na udaną wyprawę rowerową. To aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem jednego z najpiękniejszych rejonów Polski. Trasa, którą będziemy podróżować, jest niewątpliwie jedną z najciekawszych w naszym kraju. Swoją nazwę zawdzięcza malowniczym ruinom zamków obronnych i strażnic z XIV i XV wieku leżących na wzgórzach, do złudzenia przypominające gniazda orłów. Warownie ufundował król Kazimierz Wielki celem obrony ówczesnych granic i szlaków handlowych. Niestety tylko część z nich zachowała się do czasów obecnych.
Szlak biegnie z Krakowa do Częstochowy i liczy 200 km. Wśród jego atrakcji, oprócz miejsc historycznych, znajdują się również niezwykłe obiekty przyrodnicze – wąwozy, ostańce skalne, czy jaskinie. Przemierzenie tego zakątka naszego kraju z pozycji rowerowego siodełka z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.
Jeśli szukasz miejsca na wycieczkę rowerową i zależy Ci na pięknych widokach i otwartej przestrzeni, to Jura Krakowsko-Częstochowska jest dla Ciebie! To miejsce, gdzie czuć ducha historii, gdzie kamienne zamki skrywają wiele tajemnic, a ścieżki w lasach pamiętają czasy powozów konnych i przemarszu władców.
Jura to wehikuł czasu, który przeniesie Cię w przeszłość i sprawi, że skutecznie zapomnisz o troskach dnia codziennego.
Trudność trasy: średnia – Nawierzchnia asfaltowa, szutrowa. Dzienny dystans: ok 60 km .
Rekomendowany rower: trekkingowy, górski, itp.
Atrakcje na naszej trasie:
Zamek w Olsztynie – Pierwsze miejsce na naszej liście zamków Szlaku Orlich Gniazd. Pochodzący z XIII wieku obiekt, był przez ponad 300 lat najważniejszą warownią chroniącą północno-zachodniej Małopolski. Budowla w Olsztynie to miejsce, które gościło w swoich progach takich ważnych gości jak Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, czy Zygmunt August. Legendy głoszą, że zamek posiada tajemne podziemne połączenie z klasztorem na Jasnej Górze. Ciekawostka – okolice warowni możemy zobaczyć w słynnym filmie „Rękopis znaleziony w Saragossie”, gdzie plenery skutecznie udają Hiszpanię.
Dolina Wiercicy / Diabelskie Mosty / Złoty Potok – Leżący w dolinie Wiercicy Złoty Potok jest wyjątkowo malowniczym miejscem. To tutaj znajdziemy Muzeum Zygmunta Krasińskiego czy stawy hodowlane z jednymi z najlepszych Pstrągów Tęczowych w tej części kraju. Przez okolice Złotego Potoku wiodą bardzo ciekawe ścieżki rowerowe, a wzdłuż jednej z nich podziwiać można Diabelskie Mosty – bardzo charakterystyczne ostańce o wysokości około 15 m. Dlaczego są diabelskie? Kiedyś między szczytami znajdował się most, z którego diabeł chciał obserwować Twardowskiego (znajdującego się, oczywiście, na księżycu), ale niefortunnie spadł do skalnej szczeliny pomiędzy ostańcami. Do dziś w skałach można zobaczyć odbity kształt głowy owego diabła.
Zamek Mirów i Bobolice – Zamki w Mirowie i Bobolicach znajdują się bardzo blisko siebie. Jak to bywa na Jurze – i tutaj ich historia związana jest z ciekawą legendą. Podobno, między tymi zamkami bracia, którzy byli ich właścicielami – wybudowali tunel, który miał im służyć do składowania skarbów. Jeden z nich porwał piękną dziewczynę i postanowił ukryć ją w podziemnej konstrukcji. Niestety porywacz nakrył piękną dziewczynę w objęciach swojego brata i cała sytuacja wyszła na jaw. Co zdarzyło się potem? Opowiemy na wyjeździe… Zamek w Bobolicach to najlepiej zachowany obiekt na całej Jurze, który dzięki inwestorom odzyskuje swoje pierwotne piękno.
Zamek w Ogrodzieńcu / Podzamczu – Zamku w Ogrodzieńcu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Najbardziej okazały, stanowi zdecydowanie wizytówkę całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na najwyższym wzniesieniu na Jurze (515 m n.p.m.) i widoczny jest z dużej odległości. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to Bolesław Krzywousty zdecydował o tym, by wznieść tutaj mury obronne. Warownia przetrwała ponad 3 wieki i poddała się dopiero podczas Potopu Szwedzkiego. Obecnie cały obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków i dzięki temu możliwie jest zwiedzanie tej jakże okazałej budowli. Nocą na zamku straszy duch Białej Damy. Serio!
Zamek Tenczyn – Jedyny zamek na Jurze, który powstał na stożku wulkanicznym. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku, kiedy był zbudowany z drewna. Następnie, kolejne pokolenia z rodu Nawoja rozbudowywały go, aż do czasów najazdu Szwedów, którzy szukając tam rzekomego skarbu splądrowali go i nie znalazłszy nic cennego – spalili cały gród. Twierdzę odbudowano, ale w połowie XVII wieku znowu spłonęła – tym razem od uderzenia pioruna. Z zamku rozpościera się imponujący widok na okolicę, a jego ciekawa historia sprawia, że nad całym tym terenem rozpościera się niezwykła aura tajemniczości.
Zamek na Wawelu w Krakowie – To miasto zna chyba każdy, ale nie każdy wie, skąd pochodzi jego nazwa. Swoją nazwę Kraków zawdzięcza dużej populacji kruków, które „krakały” w tych okolicach wieki temu. Gród Kraka to oczywiście jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, będące stolicą Polski od XI do XVI wieku, a od 1987 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brukowane uliczki, Wawel, Rynek, czy Bazylika Mariacka z ołtarzem dłuta Wita Stwosza to wizytówki Krakowa i miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów. Na samym Starym Mieście znajdziemy około sześciu tysięcy zabytków i ponad dwa miliony dzieł sztuki. Kraków to również miejsce o niezwykle bogatej historii artystycznej. To tutaj powstała Piwnica Pod Baranami i tutaj właśnie odbywa się bardzo wiele imprez kulturalnych.
Mapa:
Dystans: 200 km
Wzniesienia: 1800 w górę 1830 w dół
Poziom trudności 4 (w skali od 1 do 5)
Dostępne terminy: 03.07 – 04.07 2021 Opis wyprawy: Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion w kształcie pasa o długości ok. 80 km. W regionie tym – charakteryzującym się wzniesieniami o wysokości dochodzącej do 500 m.n.p.m. znajdziemy wiele miejsc, w których duch historii […]
Dostępne terminy: 27.03 – 28.03 2021 Opis wyprawy: Kraków – wizytówka Polski. Miejsce, które każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Co takiego jest w tym mieście, że stało się punktem obowiązkowym wielu wycieczek? Przede wszystkim historia – […]
Adventure Way Sp. z o. o
Mickiewicza 32/6
41-902 Bytom
NIP: 626-301-91-29
tel. 665 02 04 17
mail: biuro@rowerowewyprawy.pl