Jeśli zapytam Cię o to, jaki jest najbardziej malowniczy region Polski, z dziką przyrodą i sielankowym krajobrazem, to co odpowiesz? Naszym zdaniem takim regionem jest właśnie Podlasie i Suwalszczyzna, z całą swoją surowością, czystością i małomiasteczkowym krajobrazem.
Zapraszamy na wyprawę pod namioty, podczas której przejedziemy przez najpiękniejsze zakątki Podlasia i Suwalszczyzny oraz Mazur. Czekają na nas otwarte przestrzenie podlaskich pól, czyste rzeki i pachnące lasy. Przemierzymy Wigierski Park Narodowy, odwiedzimy trójstyk granic, gdzie zbiegają się Polska, Litwa i Rosja, zwiedzimy Puszczę Romincką, odwiedzimy Węgorzewo, Giżycko i Mikołajki… Zapraszamy na tydzień, podczas którego naładujecie swoje akumulatory na maksa!
Miejsca, które odwiedzimy: Augustów, Wigierski Park Narodowy, Suwałki, trójstyk granic, Puszcza Romincka, Gołdap, Węgorzewo, Giżycko, Mikołajki.
Charakter wyjazdu: Wyjazd jest kierowany do rowerzystów z średnim i małym doświadczeniem rowerowym, lubiących zróżnicowany teren. Trasa prowadzi głównie po drogach asfaltowych, czasem po szutrach i leśnych ścieżkach. Dzienne dystanse to ok. 60 km. Trasa jest raczej płaska, ale należy się przygotować na podjazdy od czasu do czasu. Wymagana jest średnia kondycja fizyczna. Podczas wycieczki nie ma wsparcia busa. Zalecamy rower trekingowy z oponami o szerokości ok. 1.5 cala. Jeździmy bez bagażu – trasy mają charakter pętli.
Atrakcje:
Augustów – przez wielu uznawane za najpiękniejsze miasto Podlasia. Augustów leży na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski, otoczony jest od północnej części Puszczą Augustowską. Na jego terenie znaleźć można między innymi park zdrojowy i liczne uzdrowiska. Augustów to jednak przede wszystkim centrum turystyki wodnej. Dzięki jeziorom połączonych kanałami bardzo popularne jest tam żeglarstwo oraz wszelkie sporty wodne, od spływów kajakowych, po tory do nauki jazdy na nartach wodnych. Atrakcyjne są również rejsy statkami wycieczkowymi.
Wigierski Park Narodowy – podczas wyprawy poznacie położony na północnej części Puszczy Augustowskiej Wigierski Park Narodowy. Miejsce to jest ostoją bardzo wielu gatunków zwierząt, jednak najbardziej popularnymi są bobry. To właśnie one najbardziej upodobały sobie tereny mokradeł. Na terenie parku znajduje się jezioro Wigry – największe na obszarze parku, jak również bardzo wiele mniejszych zbiorników, tzw. „Sucharów”, które nazwy wzięły od suchych gałęzi, które można znaleźć na ich linii brzegowej. Przez teren parku płynie również rzeka Czarna Hańcza – uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce.
Klasztor Pokamedulski – odwiedzicie również malowniczo położony nad jeziorem Wigry klasztor kontemplacyjny, którego historia sięga XVII w. Dzięki usytuowaniu klasztoru na wzgórzu, ciasnej zabudowie oraz wąskim uliczkom miejsce to zyskuje niepowtarzalny klimat z urzekającym widokiem na jezioro i okolicę. Warto zatrzymać się tu na chwilę refleksji i odpoczynku. Na terenie Klasztoru znajdują się Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawne eremy zakonników, wieża zegarowa, ogrody, tawerna i restauracja oraz mała przystań.
Suwałki – średniej wielkości miasto (ok. 70 tys. mieszkańców), jest drugim co do wielkości miastem w Województwie Podlaskim. Uznawane jest za najzimniejsze miasto w Polsce, latem jednak jest tam gorąco. Przepływa przez nie Czarna Hańcza – jedna z najczystszych rzek w Polsce. Miasto nosi ślady wielokulturowości, zamieszkiwali tutaj Jaćwingowie, Prusacy, Rosjanie i Żydzi. Suwałki to również miasto, które wychowało wiele znanych postaci. To tutaj między innymi mieszkała Maria Konopnicka, czy twórca znanej każdemu dziecku bajki – „Reksia” – Lechosław Marszałek. Podróżując po mieście można spotkać również … krasnoludki… To za sprawą jedynego w swoim rodzaju szlaku „Krasnoludki są na świecie”.
Puszcza Romincka – jeśli chcesz poczuć klimat Rosyjskiej Tajgi, Puszcza Romincka jest tym miejscem, które musisz odwiedzić. Ciągnąca się wzdłuż granicy z Rosją stanowi swojego rodzaju wycinek prawdziwej rosyjskiej Tajgi będącej w zasięgu każdego żądnego przygód turysty. Sosny, świerki, dęby i brzozy – to te drzewa głównie spotkamy w tym rejonie, a jeśli chodzi o zwierzynę, to możemy wypatrywać łosi, żubrów oraz saren, dzików i rysi. Puszcza Romincka nazwę swoją wzięła od przepływającej przez jej tereny rzeki – Błędzianki – w języku Prusów nazywaną Romintą.
Gołdap – granica Podlasia i Mazur oraz jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach. Od 2000 roku Gołdap zyskał miano uzdrowiska za sprawą swoich walorów klimatycznych, najczystszym w Polsce powietrzu, oraz zasobom borowinowym i wód mineralnych. Znajdziemy tutaj nawet tężnie solne i park zdrojowy. Czy można chcieć czegoś więcej? Dodajmy do tego atrakcję w postaci jedynej w tym regionie hodowli, gdzie znajdziemy: daniele, jelenie europejskie, mandżurskie, czy dziki i świniodziki. W okolicach Gołdapi spotkać można również Koniki Przewalskiego i Tarpany.
Węgorzewo – miasto leżące nad drugim co do wielkości jeziorem w Polsce – Jeziorem Mamry. Powstało w miejscu dawnego krzyżackiego zamku, a jego historia sięga 1312 roku. Krzyżacy bowiem zbudowali wtedy przy wpływie jeziora Mamry drewniany zamek, a dookoła postawili osadę – Gieratową Wolę. Węgorzewo to granica Wielkich Jezior Mazurskich – stąd można wypłynąć w rejs na południe po jeziorach Mamry, Święcajny, Niegocin czy Śniardwy. Dla nas to początek przejazdu przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich i pierwsze spotkanie z Mazurami. Węgorzewo nie jest tak oblegane jak inne miasta regionu Mazur, więc jest to idealne miejsce na wypoczynek i regenerację sił podczas podróży.
Giżycko – kolejne miasto Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Leżące nad jeziorem Niegocin stanowi w pewnym sensie środek szlaku. Giżycko jest etniczno-religijnym tyglem. Znajdziemy tutaj katolickie kościoły, ewangelickie świątynie czy prawosławne cerkwie. Giżycko jest jednym z najchętniej odwiedzanym miejscem na Mazurach przez turystów. Trudno się dziwić – świetna infrastruktura, doskonała lokalizacja do żeglowania – w okolicy do wyboru jeziora: Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak tylko zachęcają, by wsiąść na żaglówkę i popłynąć w stronę słońca. Dla nas Giżycko to relaks na plaży nad jeziorem i odpoczynek z widokiem na marinę. Oczywiście przejedziemy też po słynnym obrotowym moście!
Mikołajki – tego miasta przedstawiać chyba nie trzeba… Centrum regionu – najbardziej znane miasto/kurort Mazur. Leżące nad największym jeziorem w Polsce – Śniardwy, jest największą atrakcją całego regionu Mazur. Mniejsze niż Giżycko czy Mrągowo, ale nie mniej urokliwe zachęca turystów świetną infrastrukturą, szlakami turystycznymi i licznymi atrakcjami dla przyjezdnych. Mikołajki to nie tylko rozległe i piękne mariny z łódkami i żeglowanie, ale i dobra – regionalna kuchnia. Pokazowym daniem są tutaj kartacze, plińce czy farszynki. Punktem obowiązkowym będzie również ulica Kajki w Mikołajkach – najstarsza i najdłuższa ulica w mieście. Zabudowa wzdłuż ulicy Kajki sięga często początku XX wieku, a towarzystwo wysokich i starych lip tylko dodaje jej uroku. Z Mikołajek wyruszymy na wschód w kierunku Augustowa.
Mapa:
Dystans: 445 km
Wzniesienia: 1960 w górę 1970 w dół
Poziom trudności 4 (w skali od 1 do 5)
Dostępne terminy: 10.07 – 16.07 2021 Opis wyprawy: Podlasie to mekka dla podróżujących rowerem… Piękne – rozciągające się po horyzont – pofalowane pola i łąki, nieskażona niczym natura, czyste rzeki i jeziora…To wszystko sprawia, że Podlasie jest jednym z […]
Dostępne terminy: 19.07 – 25.07 2021 Opis wyprawy: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko świat żeglarzy, ale także raj dla rowerzystów i must be na kolarskiej mapie Polski. Piękne jachty można podziwiać w świetle zachodzącego słońca lub o poranku na biwaku nad […]
Adventure Way Sp. z o. o
Mickiewicza 32/6
41-902 Bytom
NIP: 626-301-91-29
tel. 665 02 04 17
mail: biuro@rowerowewyprawy.pl